(173kB)

Żywienie

(17kB)
(17kB)
(21kB)
(21kB)

(17kB)
(17kB)
(17kB)
(17kB)
(20kB)
(18kB)
(20kB)
(21kB)
(20kB)
(21kB)
(22kB)
(17kB)
(17kB)
(17kB)

(19kB)

(21kB)
(21kB)
Żywienie jest chyba największym problemem wśród większości właścicieli i hodowców papużek falistych. Nie zdają sobie oni sprawy, że ziarno jest dla papużek jedynie podstawą diety i nie jest pełnowartościowym pokarmem. Żywienie papużek jedynie ziarnem i wodą jest tym samym co jedzenie przez człowieka jedynie chleba i popijanie go wodą. Nie ważne jak urozmaicona jest papuzia mieszanka nasion - to tak jak my byśmy jedli tylko różne rodzaje pieczywa: raz bułkę, raz grahamkę, czasem chleb pełnoziarnisty. Oczywiście przeżyjemy na takim pożywieniu, ale zadajmy sobie pytanie - co to za życie? Czy na takiej diecie można cieszyć się pełnią zdrowia i energii? Raczej nie.

(62kB)

Moje papugi jako podstawę diety dostają bogatą mieszankę nasion, którą sama im przgotowuję. W składzie karmy podstawowej obecny jest kanar, proso srebrne, żółte, czerwone, zielone, japońskie, proso senegalskie żółte i czerwone, murzynek oraz owsik.
W osobnej miseczce dostają mieszankę innych nasion, która ulega zmianie, zależnie od tego co uda mi się kupić. W takiej mieszance papużki mogą znaleźć takie nasiona jak: wiesiołka, cykorii, babki lancetowatej, szpinaku, buraka czy sosny.
Dodatkowo ptaki dostają też granulat jednej z lepszych firm na polskim rynku - ZuPreem. Granulat traktuję jednak jako uzupełnienie diety, a nie jej podstawę. Teoretycznie pokrywa on całkowicie zapotrzebowanie papużek, ale niechętnie żywią się one samym granulatem, nawet lekarze weterynarii polecają podawanie wyłącznie granulatu, jedynie przy ciężkich, przewlekłych chorobach.

(253kB) To jeśli chodzi o podstawę, ale ważniejsze są chyba wszelkie dodatki:
Dodatkowo papużki dostają co jakiś czas proso senegalskie (najbardziej lubiane jest proso czerwone). Nadaje się ono też świetnie do oswajania papużek - tak bardzo lubią one obgryzać kłosy, że często nie zauważają że siedzą już na naszej dłoni żeby dostać się do ziaren.